Tu jesteś: Spotkania :. Ochrona zabytków :. Sztuka i chemia. Mezalians czy małżeństwo z rozsądku?

Sztuka i chemia. Mezalians czy małżeństwo z rozsądku?

dr Barbada Łydżba-Kopczyńska

Sztuka i chemia. Mezalians czy małżeństwo z rozsądku?
Współczesne metody analityczne w badaniach dziedzictwa kulturowego.

W badaniach dzieł sztuki i obiektów archeologicznych wykorzystywane są różnorodne metody analityczne, ale triumfy, z oczywistych powodów, święcą w tej dziedzinie badania nieniszczące i nieinwazyjne. Bezcenne zabytki podczas takich badań są całkowicie bezpieczne, a więc możliwe jest przeprowadzenie wielokrotnych analiz bez uszkodzenia badanych obiektów. W projektach badawczych realizowanych przez dr Barbarę Łydżba-Kopczyńską stosowane się na tego typu metody jak nieinwazyjna metoda fluorescencji rentgenowskiej (XRF), skaningowa mikroskopia z EDS (SEM-EDS), fourierowska spektroskopia osłabionego całkowitego odbicia w podczerwieni (ATR-FTIR), mikroskopia ramanowska i wiele innych.

Podczas spotkania przedstawione zostaną przykłady badań malarstwa sztalugowego i akwareli (badania techniki malarskiej Gianfrancesco Penni,  Hieronima Boscha, Artura Grottgera, Michaela Willmanna, Jeremiasa Josefa Knechtla,) oraz zabytków archeologicznych z wykopalisk prowadzonych w Domasławiu.

Spotkania

Stowarzyszenie Histotryków Sztuki Oddział Wrocławski oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wykład "Michael Klahr Starszy i jego artystyczni sukcesorzy. O rzeźbiarskiej rodzinie Klahrów na ziemi kłodzkiej w XVIII-XIX w.", który wygłosi dr Jacek Gernat.

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM